Prírodná kozmetika a biokozmetika,ekodrogéria,biopotraviny-Ekodalej

Navigácia

Prihlásenie

Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

Partneri

reklama

Ekoshop

Kváskový chlieb

ReceptyK zdravej výžive jednoznačne patrí kváskový chlieb. Je to chlieb podľa starých osvedčených receptov používaných už asi 5000 rokov.
Kvások je na rozdiel od droždia prirodzenou substanciou, ktorá vzniká zmiešaním vody a múky a za priaznivej teploty prirodzene kvasí.
Kvások obsahuje dva druhy baktérií: baktérie mliečneho kvasenia a malý podiel kvasiniek. Pri kvasení vzniká kyselina mliečna, ktorá vytvára typickú chlebovú arómu. Zároveň je prirodzeným konzervantom, takže kváskový chlieb vydrží dlhšie čerstvý.
Okrem toho baktérie kyseliny mliečnej produkujú látky, ktoré posiľňujú našu črevnú mikroflóru. Pri konzumácii kváskového chleba nedochádza k premnoženiu kvasiniek v organizme, t.j. nevytvárajú sa podmienky pre vznik rôznych mykóz a upravuje sa trávenie.
Chlieb z kvásku je lepšie stráviteľný, pretože počas dlhšej doby kysnutia dochádza k rozloženiu fytínu v múke. Fytín je vápenato-horečnatá soľ kyseliny fytovej prítomná v šupke zrna a v klíčkoch. Fytín môže spolu s ďalšími minerálmi vytvárať tažko vstrebateľné zlúčeniny a zároveň pôsobí demineralizačne (vylučujú sa minerálne látky ako vápnik, zinok a hořčík).
Počas dlhej doby kysnutia ďalej dochádza k rozkladu bielkovín na aminokyseliny. Množstvo minerálnych látok sa tým stáva pre človeka využiteľnými.

Ďalším faktom je, že ak si chcete upiesť ražný chlieb, je použitie kvásku vlastne nutnosť. S kvasnicami totiž nevykysne.

Ako na to?

Najprv si urobíme kvások:

Zrejme existuje viac druhov kváskov, ale najbežnejším a najjednoduchším je ražný kvások.

Na internete som narazila na viac postupov výroby kvásku, v podstate nejde o nič zložité, ale vždy je to záležitosť niekoľkých dní.

Prvý deň vytvoríme v zaváraninovom pohári hustejšie kašovité cestíčko (radšej hustejšie, lebo keď je riedke, tak je veľká pravdepodobnosť že dôjde k nejakým nežiadúcim procesom) z trochy ražnej múky (3 pol. lyžice) a vlažnej vody. Prikryjeme a uložíme na teplé miesto (teplota nesmie presiahnuť 40°C).

Druhý deň premiešame, pridáme trochu múky a trochu vody a ponecháme osudu.

Na tretí deň postup zopakujeme.

Keď všetko prebieha tak ako má, začnú sa v kvásku tvoriť bublinky. Má nakyslú vôňu a chuť.

Tretí až piaty deň je kvások hotový = uteká z pohára, má príjemnú kyslú vôňu aj chuť.

Niekedy sa stane, že sa kvások nenaštartuje správne a základ napr. splesnivie.

Aj mne sa to pri prvom pokuse stalo. Existuje na to jediné riešenie: všetko vyhodiť, dôkladne vyumývať v horúcej vode (príp. vyvariť) a začať odznova.

Správne naštartovaný kvások už nebýva problém udržiavať. Dá sa bez problémov uchovávať v chladničke (hustý a dobre nakŕmený vydrží aj dva týždne), prípadne vraj aj na dlhšiu dobu zmraziť, ale to som neskúšala.

Nikdy nepoužijem na pečenie celý kvások, ale asi tak za lyžicu si nechám na ďalšie použitie a odložím do chladničky.
Keď idem piecť, vyberiem ho z chladničky na teplé miesto a nechám naštartovať.
Trošku nakŕmim, nechám pôsobiť a po pár hodinách pečiem. Je dôležité, aby kvások zväčšil svoj objem.

Kváskový chlieb:

250g hladkej chlebovej múky (T650)

100g ražnej múky

100g špaldovej múky

50g ovsených vločiek

1,5 lyžičky soli

3 lyžičky mletej rasce

2 polievkové lyžice olivového oleja

2 dcl kvásku

3,5 dcl vody

rôzne druhy semienok (ľan, sezam, tekvica, slnečnica)


Tento chlieb robím väčšinou večer. Do pekárne nahádžem najprv mokré, potom suché veci a zapnem program na miesenie cesta.
Cesto treba po chvíli skontrolovať a upraviť jeho konzistenciu, pretože podľa hustoty kvásku môže byť príliš riedke alebo suché.
Potom prisypem semienka a nechám vypracovať cesto. Keď je hotové, zapnem pečenie na odložený štart a ráno keď vstávame, vonia v dome hotový chlieb :)
Zo začiatku je dobré proces kysnutia kontrolovať, aby ste našli tú optimálnu dobu trvania. Cesto kysne 5 až 12 hodín, záleží od teploty a kvásku.
U nás je chladnejšie, takže mám vyskúšané, že tých 9 hodín je optimum.

Kváskový chlieb chutí trochu ináč ako kvasnicový a nie je taký nadýchaný. Máme radi oba, takže podľa nálady (a podľa toho, kedy si všimnem že už nemáme chlieb) ich pečenie striedam. Kvasnicový pečiem podľa toho istého receptu, len namiesto kvásku dám 1/3 kocky droždia a pol lyžičky cukru a namiesto ražnej múky dám viac špaldovej. Výhodou je, že zapnem dlhý program na pečenie a za tri a pol hodiny je chlieb hotový.
Recept obmieňam, často používam pohánkové vločky, niekedy pohánkovú múku.

Veľa šťastia a dobrú chuť!


Komentáre

Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Eko dalej (c) 2006-2008; powered by php-fusion optimalizace PageRank.cz